Könyvajánló

Szenes János
Cervinus Teátrum
2019

2028-ban lesz kétszáz esztendeje, hogy a Bolza grófok jóvoltából a Wenckheim Theater családi műkedvelő társulata Szarvasra hozta Kisfaludy Károly: Mátyás deák című vígjátékát. Körösparti Athénünkben ezzel kezdődött Thália papjainak gyönyörűséges színházregénye. A rákövetkező két évszázadban ezt a regényt felváltva írták a Bárány, az Aréna, a Nyári Színkör, a Vigadó (későbbiekben Siló), a Luther Árvaház, a Levente Otthon, a Szent István Otthon, a Vajda Péter Művelődési Központ, a Cervinus Teátrum és a Szarvasi Vízi Színház világot jelentő deszkáin. De írták főgimnáziumi tornacsarnokban, tanyasi olvasókörökben is. S ennek a régmúltból indult regénynek felváltva voltak szereplői hivatásos társulatok csillagai – mint Blaha Lujza, Fedák Sári, Turcsányi Olga, Jászai Mari, Makay Margit, Kazal László, Rajz János, a Pethes fivérek, Jávor Pál, Sass Imre, Hegedűs Gyula, Tímár József, Kiss Ferenc, Keres Emil, Bodor Tibor, Tompa László, Berek Kati – csakúgy, mint adott korok és korszakok megszállott műkedvelő színházcsinálói és műkedvelői, mint Pokomándy Sándor, a Golián fivérek, Toman János, Orosz Iván és Margócsy Gyula. S voltak egynyaras kóristalányok, segédszínészek is. Jöhettek ebben a két évszázadban szabadságharcok, győztes és vesztes csaták, forradalmak és világégések, olykor felvirágzást hozó békés korszakok, a szarvasi ember lelkében a színház szeretete sosem szűnt meg létezni. Mert a Színház minden művészetek királynője, a Színház örök, a Színház maga az élet. Most pedig színpadra és kalandra fel!” – Írja a Teátrumi vigasságok című kis kötet prológusában a szerző, Szenes János. Aki elfogadja a kalandra hívást az érdekes történetekkel, a régmúlt idők kulisszatitkaival lesz gazdagabb. Nagyszerű dolog, hogy dr. Dósa Zsuzsa művészeti igazgató kezdeményezésére a Cervinus Teátrum honlapján már régebb óta olvasható történetek most könyv alakban is megjelentek.

Forrás: Szarvasi krónika, 34. szám