Nyílt nap a Régi Gyűjteményben

A muzeális könyvtárat 1802-ben alapította a Wenkheim-család a mezőberényi gimnáziumnak adományozott köteteivel, az iskolát 1834-ben Szarvasra költöztették.
1843-46. között Vajda Péter közel 1000 kötetes gyűjteményét adományozta a könyvtárnak.
A II. világháború előtti időkben a környék leggazdagabb könyvtáraként tartották számon a gyűjteményt, melynek állománya főként ajándékozás útján gyarapodott (MTA, Kisfaludy Társaság, Réthy Lipót stb.)
1977-től a Tessedik Sámuel Múzeum emeleti termeiben kapott helyet a 40 ezer kötetes védett gyűjtemény, melyet szerdánként 14-15 óráig lehet látogatni, elsősorban kutatási céllal.
Az Iskolatörténeti szempontból jelentős könyvtár gyűjteményében találhatunk 16-17. századi ritkaságokat, kéziratos könyveket; gazdag folyóirat gyűjteménnyel rendelkezik (Szarvasi Hírlap, Szarvasi Lapok, Szarvas és Vidéke) és Koren István Herbáriumának 25 kötete is itt kapott helyet.

Szeretettel várunk minden érdeklődőt a Tessedik Sámuel Múzeumban! (Vajda Péter u. 1.)